Pareigūnai kategoriški – naujasis statutas įneš daugiau chaoso nei tvarkos

loreta soscekiene

Šiandien Seime vėl turėtų būti priimami sprendimai dėl Vidaus tarnybos statuto įstatymo projekto, jis pasiekė antrą, svarstymo stadiją, po šiandienos gali likti tik priėmimas. Tačiau pareigūnai nemato sąlygų sklandžiam naujojo statuto įgyvendinimui, nes palikta per daug neatsakytų klausimų. O į juos neskuba atsakinėti ne tik VRM, bet ir įstaigų vadovai visoje Lietuvoje, pokyčių komunikacijos nėra. Tai kelia vis didesnį pareigūnų bendruomenės nepasitenkinimą.

„Nors mums pavyko pasiekti reikšmingų pakeitimų statute, tačiau, deja, jis Seime į antrą etapą žengia vis dar pusžalis, to neturėtų būti, vis tik tai svarbiausias dokumentas statutinėms organizacijoms, liečia visus Lietuvos pareigūnus. Mes matome įvairių valdžių atsakomybės stoką, o ypač – VRM“,- sako Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) pirmininkė Loreta Soščekienė.

Visų pirma, pasak LTPF, „patogiai” liko nespręstas priedo už tarnybos stažą mažinimo klausimas nuo 30 proc. iki 20 proc.  „Mes neišgirdome teisinių argumentų, kodėl priedas turi būti sumažintas. Nors vienas iš pokyčių tikslų yra išsaugoti patirtį turinčius pareigūnus, tačiau VRM siūlymas perkelti mokėjimą už stažą į darbo užmokesčio sistemą kelia daug abejonių. Kriterijus „kai tarnybos patirtis kuria pridėtinę vertę“ yra sunkiai pamatuojamas – yra grėsmė, kad po 20 metų tarnybos tos „pridėtinės vertės“ niekas ir nebevertins“,- sako L. Soščekienė.

Pasak jos, visiškai neaišku ir dėl naujos darbo užmokesčio tvarkos, niekas konkrečiai neatsako, kaip bus skaičiuojamas darbo užmokestis. “Darbo užmokesčio gairės bent iki gruodžio 8 d. dar nebuvo patvirtintos. Atskirose statutinėse įstaigose bus sava darbo apmokėjimo sistema, tačiau ten dirbantiems pareigūnams nuo to neaiškiau, panašu, kad ir vadovams ne geriau, matome pasimetimą”,- aiškina LTPF pirmininkė.

Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad kitais metais MMA, mokamas tik už nekvalifikuotą darbą didėja 84 eurais, pareigūnui žadamas 108 eurų „vidutinis“ didėjimas. Tai aiškus signalas jaunimui, pareigūno profesija bus dar mažiau patraukli, o patyrę pareigūnai vis dažniau naudosis teise eiti į pensiją. Todėl pareigūnų trūkumo problema ne tik nesispręs, priešingai, tik didės.

„Labai stebina ir kai kurių įstaigų vadovų nesikalbėjimas su žmonėmis. Pareigūnai neinformuojami apie pokyčius, jiems neaiškinama, kas ir kaip keisis konkrečioje įstaigoje. Padedame, kiek galime mes, bet tai – ne profesinių sąjungų darbas, nes mes turime  pristatinėti naujojo statuto projekto nuostatas. VRM sisteminis informavimas visiškai išsigimė per šią kadenciją, nors akivaizdu, kad išsamus informavimas ir nuolatinis aiškinimas keltų mažiau įtampos. Deja, į tai numota ranka, tik keista, kad po to VRM vadovai stebisi, kodėl pareigūnai nepatenkinti pokyčiais!“,- piktinosi L. Soščekienė.

Pareigūnus stebina ir tai, kad Seime kalbama, jog statuto projektas suderintas su profesinėmis sąjungomis. Tai netiesa. Pareigūnų atstovai pasiekė tik kelis esminius pakeitimus projekte:

 1. LTPF pasiekė, kad pareigūnas tarnybinio būtinumo atveju į kitas pareigas toje pačioje ar kitoje įstaigoje ne toje pačioje apskrityje būtų perkeltas 3 mėnesiams, o ne 6, kaip buvo VRM projekte. O dar 3 mėnesiams – tik esant būtinumui tos pačios apskrities teritorijoje.
 2. Statuto projekte iš darbo užmokesčio buvo išbrauktas priedas už laipsnį. LTPF pastangomis VRM įsipareigojo, kad priedas už laipsnį bus įtrauktas į  pareiginės algos koeficientą. Tai svarbu dėl to, kad šis koeficientas imamas skaičiuojant visus kitus priedus. VRM įgyvendinus įsipareigojimą profsąjungoms, bus didesnis ir priedai.
 3. LTPF išsiderėjo, kad darbo užmokesčio sistema būtų įtraukta į šakos kolektyvines sutartis.
 4. Profesinių sąjungų atkaklumas lėmė, kad VRM atsisakytų ydingos nuostatos, kuria siūlyta į vienų metų senaties terminą tarnybinei nuobaudai skirti neįskaityti laiko, kurį pareigūnas nebuvo tarnyboje dėl laikino nedarbingumo, atostogų, komandiruotės ir t.t. Iš esmės, šiuo pakeitimu buvo ilginamas tarnybinės nuobaudos skyrimo terminas ir galėjo būti taikomas kiekvienam individualiai. Tai profsąjungos įvertino kaip galimą spaudimo priemonę pareigūnams.

„Tačiau tai – ne „statuto suderinimas su profsąjungomis“. Statutą rengė VRM, už jo priėmimą balsuos Seimo nariai. Jie ir turės prisiimti atsakomybę, o nesidangstyti pareigūnais. Mums pavyko iškovoti pakeitimus dėl pačių skaudžiausių klausimų, tačiau tikrai pritarimo visam statuto projektui nėra. Šiandien vis dar neaišku, kaip veiks naujasis statutas, kokios bus parengtos tvarkos jo įgyvendinimui. Labai chaotiškas procesas. Jeigu pareigūnai dirbtų taip, kaip VRM  dirbo su statutu, jie darbe neišliktų ir kelių savaičių“,- liūdnai konstatuoja LTPF pirmininkė.

 

2023-12-12
LTPF informacija

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti

MŪSŲ DRAUGAI


 • lp
 • lpsk
 • ltpf
 • mdps
 • pareigunai
 • pdps
 • slaptai
 • vmi
 • vrsps
Top